Öhmans Bygg AB grundades 1983 men företagets rötter sträcker sig ytterligare några generationer tillbaka. Öhmans är och har varit den största aktören inom bygg i Ljusdal och Sveg i över 30 år.  Huvudkontoret är stationerat i Ljusdal. Öhmans har även under åren deltagit i flera utvecklingsprojekt för byggbranschen i ett nära samarbetemed både KTH och Lunds Tekniska Högskola. 

I dagsläget har Öhmans Bygg mellan 50 till 80 anställda beroende på beläggning. De flesta projekten är i Härjedalen och Hälsingland där vi har haft ett nära samarbete med kommunerna under hela vår verksamma tid. Vi har även projekt i Stockholm och vissa kunder följer vi över hela Sverige.  Projekten är allt från mindre servicearbeten till större entreprenader där vi samarbetar med våra beställare i hela byggprocessen. 

  Rolf Persson   Arbetschef,  rolf.persson@ohmans.com , 070-676 79 19

Rolf Persson

Arbetschef, rolf.persson@ohmans.com, 070-676 79 19

  Magnus Wallin    Kalkyl,  magnus.wallin@ohmans.com , 070-321 54 93

Magnus Wallin 

Kalkyl, magnus.wallin@ohmans.com, 070-321 54 93

  Anders Ovegren    Arbetsledare Service Ljusdal,  anders.ovegren@ohmans.com , 070-206 12 41

Anders Ovegren 

Arbetsledare Service Ljusdal, anders.ovegren@ohmans.com, 070-206 12 41

  Joakim Danhard    Arbetsledare Ljusdal,  joakim.danhard@ohmans.com , 070-314 32 42

Joakim Danhard 

Arbetsledare Ljusdal, joakim.danhard@ohmans.com, 070-314 32 42

  Jörgen Hedman    Platschef Ljusdal,  jorgen.hedman@ohmans.com , 070-691 76 45

Jörgen Hedman 

Platschef Ljusdal, jorgen.hedman@ohmans.com, 070-691 76 45

  Lars Erik Åkerström    Arbetsledare betongprefab/montage,  larserik.akerstrom@ohmans.com , 070-252 33 74

Lars Erik Åkerström 

Arbetsledare betongprefab/montage, larserik.akerstrom@ohmans.com, 070-252 33 74

  Leif Persson    Arbetsledare Ljusdal,  leif.persson@ohmans.com , 070-676 79 20

Leif Persson 

Arbetsledare Ljusdal, leif.persson@ohmans.com, 070-676 79 20

  Per-Jonas Svensson    Platschef Sveg,  per-jonas@ohmans.com , 070-632 50 87

Per-Jonas Svensson 

Platschef Sveg, per-jonas@ohmans.com, 070-632 50 87

  Mikael Hjälm    Platschef Ljusdal,  mikael.hjalm@ohmans.com , 070-116 62 35

Mikael Hjälm 

Platschef Ljusdal, mikael.hjalm@ohmans.com, 070-116 62 35

  Mats Eriksson   VD,  mats.eriksson@ohmans.com , 070-652 65 11

Mats Eriksson

VD, mats.eriksson@ohmans.com, 070-652 65 11

  Marika Ersson Sörell   Ekonomi,  marika.sorell@ohmans.com , 070-303 73 83

Marika Ersson Sörell

Ekonomi, marika.sorell@ohmans.com, 070-303 73 83